WOTU Rzeszów

  • Kontrast
  • Układ
  • Czcionka

Mitingi grupy AA odbywają się w pokoju numer 10, niedziela godz.16.00 – niski parter

DzieńGodzina
niedziela16.00
niedziela18:00
poniedziałek18.00
wtorek18.00
środa18:00
czwartek18.00
piątek18.00

ANONIMOWI ALKOHOLICY Zwracają się do Ciebie z pytaniem:

 • czy ALKOHOL jest problemem w Twoim życiu ?
 • czy CHCESZ przestać pić ?

Jeżeli odpowiesz twierdząco na te pytania – MY ANONIMOWI ALKOHOLICY czekamy, aby pomóc Tobie i abyś Ty pomógł nam !!!

ZADZWOŃ !  PRZYJDŹ !  NAPISZ !

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.

    Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.

    Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów.

    Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.

Zamieszczone za zgodą: „AAGrapevine” Inc

Czy jesteś alkoholikiem ?

Zadaj sobie poniższe pytania i odpowiedz na nie tak szczerze i uczciwie jak  tylko potrafisz. Bądź szczery wobec samego siebie !

PytanieOdpowiedź Tak/Nie
Czy Twoje picie wpływa na stosunki w domu ?    
Czy picie powoduje, że nie dbasz o odpowiedni do Twoich zarobków i pozycji poziom życia swojej rodziny ?
Czy pijesz dlatego, że jesteś nieśmiały ?   
Czy picie wpływa na opinię o Tobie ? 
Czy pijesz, aby uciec od zmartwień i kłopotów ?   
Czy pijesz czasami sam lub zawsze sam ? 
Czy pijesz w czasie pracy ? 
Czy zmalały Twoje ambicje lub zainteresowania od czasu kiedy pijesz ?
Czy Twoja sprawność umysłowa lub fizyczna zmalała od czasu kiedy pijesz ?
Czy picie zagraża Twojej pracy lub interesom ?        
Czy po piciu odczuwałeś kiedykolwiek wyrzuty sumienia ?
Czy wskutek picia miewasz trudności materialne ? 
Czy w trakcie picia pijesz z kimkolwiek obcym ?
Czy musisz wypić w określonej porze dnia ?
Czy wskutek picia masz trudności ze snem
Czy następnego ranka po wypiciu masz chęć wypić ?
Czy pijesz aby nabrać pewności siebie ? 
Czy wskutek picia kiedykolwiek urwał Ci się film ?
Czy korzystałeś kiedykolwiek ze zwolnienia lekarskiego wskutek picia, a nie udawanej wobec lekarza choroby ?
Czy z powodu picia byłeś kiedykolwiek w szpitalu lub więzieniu, areszcie albo izbie wytrzeźwień ?  

Jeżeli odpowiedziałeś TAK na cztery lub więcej pytań, jest bardzo prawdopodobne, że jesteś alkoholikiem albo staniesz się nim niedługo !!!
Czemu to mówimy ? Tylko dlatego, że doświadczenie dziesiątków tysięcy alkoholików, którzy przestali pić, nauczyło nas pewnych podstawowych praw o objawach nałogowego picia i o nas samych.  

Jeśli SAM przyznasz, że jesteś alkoholikiem – masz szansę !!!

Przyznanie , że jesteś alkoholikiem nie oznacza, że z Tobą koniec !           W AA są tysiące ludzi mogących poświadczyć, że przyznanie się do bezsilności wobec alkoholu było dla nich nie końcem, ale początkiem powrotu do nowego, użytecznego życia !

    Być może nie wiesz czy jesteś alkoholikiem ? Nie wszyscy pijący to alkoholicy. Wielu ludzi może pić, nie odczuwając fizycznych, psychicznych i społecznych skutków picia. Takim pijącym Anonimowi Alkoholicy nie mają niczego do zaoferowania. Alkohol nie jest dla nich problemem i im możemy tylko życzyć: obyście zawsze mogli kontrolować swoje picie. Niestety, coraz więcej mężczyzn i kobiet popada w poważne kłopoty z powodu picia. Narastają one stopniowo. Żaden alkoholik nie zaczyna od razu jako wykolejeniec. Zespół uzależnienia od alkoholu rozwija się stopniowo i powoli. Dopiero z czasem tracimy nasze domy, rodzinę i pracę !

    WIEMY o tym – bo jesteśmy alkoholikami !

    WIEMY co to znaczy przysięgać, że nie będziemy pić, a potem oczekiwać w męczarniach na otwarcie sklepu lub baru z alkoholem !

    WIEMY co to znaczy wydać więcej niż nas stać, chować alkohol w różnych miejscach w mieszkaniu, budzić się nie wiedząc, gdzie jesteśmy.

    I MY znamy te straszne uczucia samotności, rozpaczy, depresji i wyrzutów sumienia oraz nienawiści do siebie jakie niesie ze sobą to uzależnienie !

ALKOHOLIZM MOŻNA ZATRZYMAĆ W KAŻDYM STADIUM.

Spróbuj zastosować program AA !!

    My spróbowaliśmy i wielu z nas pomógł !

Dlaczego Anonimowi Alkoholicy są „anonimowi” ?

Anonimowość stanowi duchową podstawę AA. Chodzi o to, aby Wspólnota AA rządziła się zasadami, a nie była rządzona przez osoby. Anonimowość gwarantuje jednocześnie każdemu uczestnikowi wspólnoty AA, że jego imię, nazwisko, praca, zawód, nie zostanie nigdy i nigdzie ujawnione. Wszyscy mówimy sobie po imieniu – możesz wybrać imię jakie chcesz albo podać Twoje prawdziwe.

Czym Anonimowi Alkoholicy się nie zajmują ?

AA nie rejestruje uczestników, nie angażuje się w badania ani ich nie finansuje, nie włącza się do „komisji” czy agend społecznych, nie śledzi ani nie kontroluje swoich uczestników, nie stawia diagnoz lekarskich i nie udziela porad psychiatrycznych, nie daje leków i nie zapewnia zwolnień lekarskich, usług pielęgniarskich, sanatoryjnych, zatrudnienia, nie oferuje usług religijnych, nie pomaga w sprawach mieszkaniowych, żywnościowych, finansowych i socjalno-bytowych, nie udziela porad rodzinnych ani zawodowych.

Co to jest program AA ?

Program AA, to program powracania do trzeźwości, zawarty w Dwunastu Krokach, oparty o doświadczenia i przeżycia alkoholików w świecie, którzy przestali pić. Treść Dwunastu Kroków  poznasz na mitingach grupy AA ! Program AA, to program absolutnej abstynencji. Uczestnicy Wspólnoty AA powstrzymują się po prostu od wypicia jednego, nawet najmniejszego kieliszka w danym dniu, na co dzień ! Trzeźwość zachowujemy poprzez dzielenie się doświadczeniem, siłą i nadzieją każdego z nas przekazywanymi sobie na spotkaniach grupy.

Jeśli przyjdziesz na miting AA – czy to zobowiązuje Cię do czegoś ?

Nie. AA nie prowadzi żadnych kartotek ani list obecności. Nie musisz ujawniać niczego na swój temat. Nikt nie będzie Cię nachodził, jeśli sam zdecydujesz nie przyjść więcej !

Jak się wstępuje do AA ?

Uczestnikiem Wspólnoty AA stajesz się z chwilą, gdy oświadczysz, że jesteś alkoholikiem. Jedynym wymogiem uczestnictwa jest chęć zaprzestania picia.

Wielu z nas nie było o tym całkiem przekonanych, kiedy po raz pierwszy kontaktowało się z AA. Jeżeli w miejscu Twojego zamieszkania nie ma jeszcze grupy AA, zadzwoń pod telefon lub napisz na adres podany poniżej.

Jak powstał Ruch AA ?

Ruch AA został stworzony w roku 1935 przez dwóch „beznadziejnych” alkoholików: maklera giełdowego z Nowego Jorku (Bila W.) i chirurga z Ohio   (dr Boba). Zainicjowali oni ten ruch starając się pomóc sobie i innym cierpiącym  na chorobę alkoholową, jak również dlatego, aby samym zachować trzeźwość. Ruch AA rozwijał się poprzez powstawanie niezależnych grup, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie.

MINI – PROGRAM „HALT”

Staraj się nie być:

 • Zbyt głodny (Hngry)
 • Zbyt rozgniewany (Angry)
 • Zbyt samotny (Lonely)
 • Zbyt zmęczony (Tired)

Każdy z tych stanów może nas tak „otumanić”, że stracimy z oczu nasz główny cel. Wkrótce zaczniemy pogrążać się w rozczulaniu nad sobą, a stąd już tylko jeden krok do kieliszka.

Jeżeli zreflektujemy się w ostatnim momencie i postępować będziemy zgodnie z radami naszych doświadczonych poprzedników, możemy uniknąć dostania się na listę ciągłych wpadkowiczów.  HALT jest programem, który dobrze jest zapamiętać. Czy stosuję program HALT ?

Jestem odpowiedzialny…

Gdy ktokolwiek, gdziekolwiek

potrzebuje pomocy

chcę, by napotkał wyciągniętą ku niemu

pomocną dłoń AA.

I za to

jestem odpowiedzialny.

Deklaracja z międzynarodowego zjazdu, który odbył się w roku 1965, w trzydziestolecie istnienia Wspólnoty AA.

Każdego dnia ze wschodem słońca dusza nasza budzi się na nowo.

Program na 24-godziny OAZA SPOKOJU

Dla ludzi uzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych środków chemicznych.

 •           Właśnie dzisiaj chcę być szczęśliwy. Zakładam, że prawdą jest: „najczęściej ludzie są na tyle szczęśliwi na ile postanowią nimi być”.
 •           Właśnie dzisiaj chcę dostosować się do tego co jest, a nie próbować dostosowywać wszystkiego do moich własnych życzeń.                                   

Chcę sprostać mojemu losowi, jakikolwiek on będzie.

 •           Właśnie dzisiaj chcę ćwiczyć mój umysł. Chcę poznawać rzeczy godne poznawania. Chcę nauczyć się czegoś użytecznego. Chcę czytać coś wymagającego wysiłku, myślenia, skupienia.
 •           Właśnie dzisiaj chcę ćwiczyć moją wolę na trzy sposoby: zrobię coś dobrego  i nie wypomnę tego ani nie pochwalę się tym; dokonam co najmniej dwu rzeczy, na które zwykle nie mam ochoty; nie okażę nikomu, że uczucia moje zostały zranione.
 •           Właśnie dzisiaj chcę mieć plan postępowania; mogę nie trzymać się go ściśle, lecz spróbuję uchronić się od pochopności i niezdecydowania.
 •           Właśnie dzisiaj znajdę spokojną chwilę dla siebie i spróbuję się odprężyć. Spojrzę wtedy na moje życie z lepszej perspektywy.
 •           Właśnie dzisiaj chcę pozbyć się obaw i cieszyć się tym co piękne. Ufam, że dając z siebie dużo światu, dużo przez to zyskuję.
 •           Właśnie dzisiaj chcę być zgodny z otoczeniem. Chcę dobrze wyglądać, być odpowiednio ubrany, mówić spokojnym tonem, być uprzejmym, nie krytykować niczego, nie wyszukiwać „dziury w całym” i nie zmieniać nikogo z wyjątkiem siebie samego.